KATEGORIA : Komunikaty (niekodowane) Badanie opinii publicznej: Pacjenci doceniają telefoniczne konsultacje w POZ
W związku z sytuacją pandemiczną zdecydowana większość respondentów konsultowała się z lekarzem przez telefon. Taką formę wybrało 64 proc. badanych. Jednocześnie blisko jedna trzecia pacjentów zdecydowała się na wizytę osobistą, zwłaszcza w sytuacjach pogorszenia stanu zdrowia, konieczności wykonania dodatkowych badań, ale także w ramach profilaktyki zdrowotnej.
Badane ujawniło także zależność między wyborem formy kontaktu z lekarzem a wiekiem. Okazuje się, że to osoby powyżej 65 roku życia najczęściej decydowały się na kontakt zdalny z lekarzem – przez telefon lub videorozmowy. Natomiast opiekunowie z małymi dziećmi wybierali wizytę osobistą. Autorzy badania zauważają, że miejsce zamieszkania nie wpływa znacząco na wybór preferowanej formy kontaktu z lekarzem. Komunikacja zdalna jest wygodna zarówno dla mieszkańców dużych miast, jak i wsi i małych miasteczek. Niemniej jednak to mieszkańcy małych miasteczek do 50 tys. preferują kontakt telefoniczny z lekarzem w większym stopniu niż inni.
Badanie wykazało, że zdecydowana większość (89 proc.) ankietowanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy korzystała z konsultacji lekarza rodzinnego minimum jednokrotnie, przy czym 63 proc. zasięgało porady więcej razy. Osoby, które korzystały z porad lekarskich najczęściej, jako powód wskazywały „wypisanie recepty” – dotyczyło to 25 proc. ankietowanych, zwłaszcza osób starszych. Wśród 20 proc. nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia. Natomiast 13 proc. ankietowanych korzystało z konsultacji medycznych w celach profilaktycznych i ten powód podawali przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku 18-25 lat. W odpowiedziach na pytanie otwarte, jako inne powody konsultacji ankietowani wskazywali przede wszystkim choroby u dzieci – gorączka, przeziębienie, wizyta kontrolna.
źródło: Biuro Federacji PZ, 2021-05-18 Opublikowano: 2021-05-19 |