KATEGORIA : Komunikaty (niekodowane)Info prasowa - szczepienia przeciwko COVID-19

Porozumienie Zielonogórskie w sprawie szczepień: to gigantyczna akcja logiczna, która musi być perfekcyjnie zorganizowana

 

Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 mają być organizowane przede wszystkim w oparciu o podmioty podstawowej opieki zdrowotnej - taką informację przekazał w środę 2 grudnia premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie szef kancelarii premiera zapowiedział, że strategia szczepień będzie gotowa do końca tego tygodnia.

 

- To gigantyczna operacja logistyczna, do której trzeba się dobrze przygotować - komentuje Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, zrzeszającego największą w Polsce liczbę świadczeniodawców POZ. - Czasu jest niewiele, skoro akcja ma się rozpocząć według zapowiedzi rządu już w lutym przyszłego roku. - Premier mówi o zakupie 45 milionów dawek szczepionki i zamiarze wyszczepienia do 80 proc. populacji. Nawet, jeśli za bardziej realistyczne przyjmiemy szacunki ministra zdrowia (50-60 proc. populacji), to i tak dotyczą one przynajmniej kilkunastu milionów pacjentów.

 

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego podkreśla, że jest wiele kwestii organizacyjnych związanych ze szczepieniami na niespotykaną dotąd skalę. Problem przechowywania milionów dawek w przychodniach POZ w odpowiednich warunkach czy dodatkowego personelu, który mógłby się zająć tłumami chętnych do szczepienia i jego odpowiedzialności w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych - to niejedyne niewiadome, wymagające szczegółowych ustaleń.

 

– Trzeba uwzględnić możliwości organizacyjne i kadrowe podmiotów POZ, ale też nie zapominać o naszych pacjentach - dodaje Jacek Krajewski. – Akcja szczepień na tak wielką skalę nie może się odbywać ich kosztem. Chyba sobie nikt nie wyobraża, że od lutego POZ zamienia się w punkty szczepień, przestając udzielać pomocy chorym. Bo kiedy mielibyśmy ich przyjmować, jednocześnie szczepiąc setki osób dziennie?

 

– To dla nas gigantyczne obciążenie, dlatego potrzebujemy wsparcia Ministerstwa Zdrowia - podkreśla Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.  –  Jak najwięcej osób powinno zaszczepić się w POZ. Nie jest dobrym pomysłem przenoszenie szczepień do obcych dla pacjenta miejsc, gdyż wiele starszych osób nie odważy się tam zgłosić, co przełoży się na słabszą wyszczepialność w Polsce.

 

Porozumienie Zielonogórskie w ostatnich dniach otrzymało zaproszenie do udziału w pracach ministerialnego Zespołu ds. Strategii Szczepień. O miejscu i czasie tych konsultacji mamy zostać powiadomieni – dodaje Tomasz Zieliński.

 

Źródło: Biuro PZ 2020.12.03Załączniki:
                                          

Opublikowano: 2020-12-03

Powrót